odkazy

sutrman@centrum.cz

AUTOMOTOKLUB PRAHA 3 ŽIŽKOV

PRAHA 3  Bořivojova 48

Historie našeho automotoklubu sahá až do roku 1945. Toho roku v srpnu byl založen místními motoristy. Od samého začátku se zde pěstoval motoristický sport v různých disciplinách, v začátcích převážně motocyklových. Automotoklub byl i pořadatelem různých závodů a soutěží. Na různých žižkovských pláccích pořádal terénní závody motocyklů, několik ročníků  rychlostních závodů  „Dvěma směry“  na nynější Spojovací ulici, později „Žižkovský trojúhelník“ na trati Spojovací – pod Krejcárkem – Ohrada – Chmelnice – Jarov – Spojovací. Posledně jmenovaný byl vypsán nejen pro motocykly, ale i pro auta – monoposty. I plochou dráhu motocyklů provozoval automotoklub v místě dnešního fotbalového stadionu Viktorie, koncem šedesátých let přemístěnou do Čakovic. Pár jmen z té doby:Stokuč, Blesk, otec a potom i syn Chaloupkové, plochá dráha Antonín Kasper, později i junior.
    Konec
šedesátých let přinesl ustavení nového odboru činnosti, které přivedlo do automotoklubu mnoho nových zájemců. Byly to automobilové soutěže, nejdříve zájmové, kde se hledal neznámý cíl, ale naši jezdci začali pronikat i do rychlostních soutěží, např „Rallye Vltava“. Automotoklub jako pořadatel se prosadil především v orientačních soutěžích, např. „Hledáme Jozífka“, „Hon na lišku“, „Hledáme medvěda“ a později celá serie „Ledních medvědů“ známých v celé republice, protože několik ročníků bylo pořádáno jako Mistrovství republiky v BOAS, později AOS. Pár jmen z té doby: Kožíšek,Kyjovský,Brusovi,  Krumpholc, Omelka,  Lebeda.
    Naši jezdci
se  zúčastňovali také automobilových sportovních soutěží, závodů automobilů do vrchu, závodů na okruzích, vše na různých úrovních výkonnosti. V letech 1980-86 jsme byli klubem s největším počtem licenčních jezdců v republice. Opět pár jmen: Trajbold, Charouz, Hejda, Nývlt, Volf.

V současné době se aktivně věnuje několik posádek AOS na úrovni MČR, několik členů soutěžím  historiků a v poslední době nejsilnější autoslalom klub s celou desítkou jezdců.
    Od roku 2002 je autoklub pořadatelem autoslalomů na letišti v Milovicích, kde přes počáteční trénování vlastních členů, po pořádání volných závodů a posléze i k několika závodům MČR, dospěl k pravidelnému Českému poháru v autoslalomu.
     V roce 2011 jsme ještě před sezonou ukončili smlouvu s letištěm Milovice a přemístili Český pohár v autoslalomu na letiště Příbram střídavě s letištěm Panenský Týnec.
     Od počátku roku 2012 se Český pohár odehrává pouze v Panenském Týnci.